Szeroko pojęta filtracja ma zastosowanie w wielu miejscach każdego domu – od okapów, przez pralki aż po urządzenia AGD. Przez ostatnie lata coraz większą popularność zdobywają wszelkie naczynia (dzbanki, butelki etc.), w których montuje się filtr uzdatniający wodę. Woda przecież to podstawa funkcjonowania człowieka i coraz częściej pada pytanie: czy filtrowanie jest w ogóle potrzebne? Filtry mają w założeniu usuwać toksyny, metale ciężkie czy cząstki stałe, pochodzące z wodociągów.
Czy warto filtrować wodę, skoro w wielu miastach w Polsce można bezpiecznie pić wodę bezpośrednio z kranu? Jak wygląda kwestia finansowa – ile można zaoszczędzić na filtracji i ile kosztują same urządzenia? Wszystkie niezbędne informacje przedstawimy w tym tekście, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Filtracja a zdrowie
Podstawowym celem filtracji jest przede wszystkim oczyszczenie wody i przygotowanie jej do bezpiecznego spożycia. Dzięki wkładom z węglem aktywnym pozbywamy się chloru innych substancji, które w czajnikach i innych urządzeniach pojawiają się w postaci osadu, czyli kamienia. Dzbanki z filtrem to nie tylko oczyszczanie – można zdecydować się na wkłady z magnezem, dzięki czemu woda zyskuje na jakości, a my uzupełniamy braki ważnego składnika dla naszego ciała. Oczywiście na rynku da się także znaleźć specjalne wkłady z witaminami. Warto pomyśleć o filtracji w przypadku osób starszych i dzieci, bo to właśnie one są potencjalnie najbardziej narażone na niepożądane substancje zawarte w wodzie.
Czy to się opłaca?
Dzbanki do filtrowania to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od pojemności dzbanka jak i typu filtra. Podstawowy filtr z węglem aktywnym będzie dużo tańszy niż np. filtr smakowy z magnezem. Taki wkład powinien wystarczyć na miesiąc czy nawet dwa użytkowania. Po tym czasie filtr należy wymienić. Niektóre urządzenia mają specjalnie zamontowane diody, które informują o stopniu zużycia. Gdy kupimy dzbanek z zestawem 10 filtrów za niecałe 100 zł, to oszczędzimy znaczną sumę na wodzie pitnej. Przecież dobra woda mineralna nierzadko kosztuje ponad 2 zł za butelkę. Rozpatrując wydatki w skali rocznej i przyjmując, że rodzina wypija 30 butelek 1,5 litrowych w ciągu miesiąca, to rocznie przeznaczałaby na to 720 zł(przyjęta cena za butelkę – 2 zł). Mając dzbanek nie trzeba dźwigać niepotrzebnych kilogramów i można sporo oszczędzić w skali roku. W końcu woda wodociągowa jest parędziesiąt razy tańsza od wody butelkowanej. Ważny tutaj też jest aspekt ekologiczny – jedynym odpadem w użytkowaniu dzbanków jest filtr, co znacznie redukuje wytwarzanie plastikowych śmieci.
Jak wybrać odpowiedni dzbanek do filtrowania?
Doradzamy przede wszystkim kierować się potrzebami. Filtracja trwa do 10 minut, więc kupowanie za dużego dzbanka, kiedy tylko 3 osoby mają z niego korzystać jest nie do końca przemyślanym zakupem. Co ciekawe, producenci wyszli naprzeciw klientom i obecnie mamy do czynienia z ogromnym wyborem kształtów czy kolorów. Od nas zależy, czy chcemy dzbanek sterowany przez bluetooth, czy po prostu urządzenie, które ma nam skutecznie przefiltrować wodę i wzbogacić jej smak.